Bezpłatny Program Badań Kolonoskopowych - realizowany do końca roku 2018

Bezpłatny Program Badań Kolonoskopowych - realizowany do końca roku 2018

Zapraszmy na bezpłatny PROGRAM BADAŃ KOLONOSKOPOWYCH

Badania wykonywane są w ramach "Programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu bełchatowskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego i pajęczańskiego" nr projektu RPLD.10.03.03-10-A010/16. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

KTO MOŻE WYKONAĆ BADANIE W RAMACH PROGRAMU

NA CZYM POLEGA BADANIE 

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA ZNIECZULENIA

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA SIĘ DO BADANIA

DOKUMENTY OBOWIĄZKOWE DO WYPEŁNIENIA

GDZIE WYKONAĆ BADANIE

HARMONOGRAM UDZIELANIA WSPARCIA

WAŻNE UWAGI

 

 

KTO MOŻE WYKONAĆ BADANIE W RAMACH PROGRAMU

Projekt skierowany do osób zamieszkałych na terenie powiatu: bełchatowskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego i piotrkowskiego w woj. łódzkim w wieku aktywności zawodowej w tym:

 • w wieku 55-64 lat niezależnie od obecności objawów klinicznych, które otrzymały imienne zaproszenie do udziału w programie,
 • w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego,
 • w wieku 40-65 lat, które mają krewnego I stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego - pod warunkiem, że w przeciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały badania kolonoskopii lub mają objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego – OBOWIĄZKOWA DO WYPEŁNIENIA ANKIETA. Po zweryfikowaniu ankiety oddzwonimy i poinformujemy o ew. zakwalifikowaniu do badania z podaniem terminu.

 Pacjenta spełniającego wyżej wymienione kryteria Programu może na badanie skierować Pracodawca. Należy wówczas pobrać i wypełnić skierowanie skierowanie_od_pracodawcy.pdf (POBIERZ)

NA CZYM POLEGA BADANIE

Kolonoskopia to badanie polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Doodbytniczo do oczyszczonego jelita, wprowadzany jest specjalny giętki wziernik zakończony kamerą – kolonoskop. Dzięki niemu możliwe jest zbadanie prawidłowości funkcjonowania całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Kolonoskopia trwa zwykle 15-30 minut. Każdy Pacjent musi zgłosić się do placówki z osobą towarzyszącą, aby po badaniu miał zapewnioną opiekę osoby bliskiej.

 

Badanie może zostać wykonane w znieczuleniu.

W dniu zabiegu ostatecznej kwalifikacji do wykonania znieczulenia dokonuje lekarz anestezjolog, natomiast kwalifikacji do badania dokonuje lekarz gastroenterolog.

 

 

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA ZNIECZULENIA

 ANKIETA ANESTEZJOLOGICZNA 2017-01-25ankieta_anastezjologiczna.pdf

 • ciężkie choroby serca (na przykład świeżo przebyty zawał serca, niestabilna choroba niedokrwienna, zdekompensowana niewydolność serca),
 • zaawansowane choroby płuc przebiegające z dusznością, niewydolność oddechowa,
 • źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze
 • niewyrównana cukrzyca z wysokimi poziomami cukru lub hipoglikemią
 • niewydolność nerek z poziomami kreatyniny powyżej 2 mg/dl

 

PRZECIWSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

 • zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego i Crohna),
 • ostre zapalenie uchyłków jelita,
 • zapalenie otrzewnej,
 • podejrzenie perforacji (pęknięcia) przewodu pokarmowego,
 • ciężkie choroby serca (na przykład świeżo przebyty zawał serca, niestabilna choroba niedokrwienna, zdekompensowana niewydolność serca),
 • zaawansowane choroby płuc przebiegające z dusznością, niewydolność oddechowa,
 • ciąża II i III semestr,
 • świeżo przebyty zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej i/lub miednicy,
 • duży tętniak aorty brzusznej.

 

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:

 • choroby układu krążenia, w tym nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienie tętnicze,
 • choroby układu oddechowego,
 • niewydolność nerek,
 • tętniak aorty,
 • duszność w spoczynku,
 • skłonność do krwawień (skaza krwotoczna),
 • ciąża,
 • krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania,
 • uczulenie na leki,
 • jaskra,
 • choroby psychiczne,
 • wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania,
 • osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika recepcji podczas rejestracji zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA SIĘ DO BADANIA

Dokładnie obejrzenie jelita od środka wymaga perfekcyjnego oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Osiąga się to stosując odpowiedni lek przygotowany i zastosowany zgodnie z instrukcją. Prawidłową reakcją na preparat będą częste wypróżnienia, pod koniec treścią płynną, klarowną, o zabarwieniu żółtym. 

Trzeci i drugi dzień przed badaniem – odpowiednia dieta 

Dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania. 

Dzień przed badaniem

Można zjeść lekkie śniadanie (dieta lekkostrawna z wyłączeniem wyżej wymienionych produktów). Przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe - należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do chwili badania pozostać w pobliżu toalety.

W dniu badania

1.Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem). 

2. Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1-2 łyżkami wody. 

3. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna

Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub  No-Spa (3x1tabl.).

 

Osoby chore na cukrzycę:

W dniu rozpoczęcia przyjmowania preparatu przeczyszczającego oraz w dniu badania należy zaprzestać przyjmowania doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny, z wyjątkiem chorych przyjmujących insulinę w czterech wstrzyknięciach (iinsulinoterapia intensywna polegająca na wstrzyknięciach insuliny o krótkim czasie działania, - tzw. regular przed głównymi posiłkami oraz jednym wstrzyknięciu insuliny długodziałającej, tzw. basowej, przyjmowanej zazwyczaj wieczorem). W przypadku chorych na cukrzycę leczonych tym schematem, ostatnią dawkę insuliny, o krótkim czasie działania (insulina regular) przyjmujemy przed ostatnim posiłkiem poprzedzającym przyjęcie preparatu przeczyszczającego. Należy zaprzestać wstrzyknięć insuliny długodziałające (bazowej) w dniu poprzedzającym rozpoczęcie przyjmowania preparatu przeczyszczającego, jeżeli wstrzyknięcie wykonywane było w godzinach wieczornych.  Wznowienie wstrzyknięć insuliny bazowej jest możliwe dopiero po wykonaniu kolonoskopii i powrocie do zwykle stosowanej diety. Przed każdym wstrzyknięciem insuliny, należy oznaczyć poziom glukozy przy pomocy glukometru, w celu dostosowania ilości insuliny do zmierzonej wartości poziomu cukru. Niezależnie od powyższych wskazówek, a szczególnie w przypadku innych schematów dawkowania insuliny, należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego leczenie lub diabetologa.

Istnieje kilka dostępnych w Polsce preparatów służących do oczyszczenia jelita.

 

Preparat CitraFleet

 Dzień przed badaniem:

Preparat CitraFleet przyjmuje się doustnie w dwóch dawkach po 150 ml każda. Należy wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Mieszać przez 2 – 3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać przed wypiciem całego roztworu do momentu ochłodzenia. Mętną zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu i ochłodzeniu. 

Około 10 minut po przyjęciu pierwszej dawki preparatu należy wypić ok. 250 – 400 ml klarownego płynu (klarowne soki, zupy, herbata). Należy kontynuować przyjmowanie płynów, tak, aby wypić ich w sumie co najmniej 2 litry.

Kolejną dawkę należy przyjąć  nie wcześniej niż 5-6 godzin od pierwszej. Preparat przygotować  i przyjmować płyny  w identyczny sposób jak w przypadku  pierwszej dawki. 

 Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych, wskazane jest przyjęcie drugiej dawki w  dniu badania, jednak nie później niż 4 godziny przed jego planowaną godziną.

Niezależnie od powyższego, należy przyjmować wodę lub klarowne płyny ta, aby zaspokoić pragnienie, jednak nie dłużej niż do 3 godzin przed badaniem.

UWAGA: Jeżeli zabieg ma się odbyć w znieczuleniu ogólnym, należy zaplanować przyjmowanie preparatu w taki sposób, aby od 6 godziny przed badaniem nie pić płynów i nie spożywać pokarmów !

 

Preparat Fortrans

Dzień przed badaniem:

Do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości. 

Jeśli badanie jest przed południem:

1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 14.00-15.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans 1 torebka rozpuszczona w 1 litrze wody , razem 4 litry płynu na 4 saszetki. Należy pić 1 szklankę co 15 min. W razie złej tolerancji ( nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie  i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania - warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 3 h przed badaniem.

2. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny.

3. Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania.

4. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, słabej herbaty, herbat ziołowych.

Jeśli badanie jest wyznaczone po godz. 12.00:

1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 16.00-17.00 rozpocząć picie roztworu Fortrans, 1 torebka rozpuszczona w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu należy pić jedna szklankę co 15 min. Kolejne 2 litry wypić rano w dniu badania z zastrzeżeniem iż ostatnia porcja płynu nie później niż 3 h przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu.

2. W trakcie picia roztworu Fortranu można pić inne płyny ( woda, herbata).

Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.

W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem

UWAGA: Jeżeli zabieg ma się odbyć w znieczuleniu ogólnym, należy zaplanować przyjmowanie preparatu w taki sposób, aby od 6 godziny przed badaniem nie pić płynów i nie spożywać pokarmów !

 

Preparat Eziclen

Przygotowanie do badania – schemat jednodniowy

Zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka. Dodać wody do leku do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l).W ciągu następnych 30 – 60 minut, bez pośpiechu, należy wypić cały płyn z kubka. Następnie należy w ciągu następnej godziny wypić jeszcze 2 kubki  (wypełnione do kreski; łącznie 1 l) wody lub czystego płynu (herbata, kawa bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki owocowe bez miąższu – poza barwy czerwonej i purpurowej, czysta zupa, zupa przecedzana w celu usunięcia z niej wszelkich stałych elementów)

Drugą dawkę należy przyjąć nie wcześniej niż po 4 godzinach. Powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku.

Jeżeli badanie jest zaplanowane  w godzinach popołudniowych, wskazane jest przyjęcie drugiej dawki w  dniu badania, jednak nie później niż 5-6 godzin przed jego zaplanowanym terminem.

Niezależnie od powyższego, należy przyjmować wodę lub klarowne płyny ta, aby zaspokoić pragnienie, jednak nie dłużej niż do 2 godzin przed badaniem.

UWAGA: Jeżeli zabieg ma się odbyć w znieczuleniu ogólnym, należy zaplanować przyjmowanie preparatu w taki sposób, aby od 6 godziny przed badaniem nie pić płynów i nie spożywać pokarmów !

 

DOKUMENTY OBOWIĄZKOWE DO WYPEŁNIENIA

 1. OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA PROJEKTU oswiadczenie_uczestnika.pdf
 2. DEKLARACJA UCZESTNICTWA deklaracja_uczestnictwa.pdf
 3. KARTA WSPARCIAkarta_wsparcia1.pdf
 4. WNIOSEK O ZWROT KOSZTÓW DOJAZDU ŚRODKAMI KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ wniosek_o_zwrot_kosztow.pdf LUB OŚWIADCZENIE O REZYGNACJI ZE ZWROTU KOSZTÓW2017-01-25oswiadczenie_zwrot_kosztow.pdf
 5. ANKIETA DLA PACJENTÓW  w wieku 40-65 lat, które mają krewnego I stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego ankieta_dla_osob_z_objawami_sugerujacymi_raka_lub_z_obciazeniem_rodzinnym1.pdf
 6. ANKIETA ANESTEZJOLOGICZNA 2017-01-25ankieta_anastezjologiczna.pdf do wypełnienia w przypadku zabiegu przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym.

 7. Ankieta - Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania ankieta_zakres_danych.pdf
 8. Skierowanie na badanie wystawione przez Pracodawcę skierowanie_od_pracodawcy.pdf

 

 

 

GDZIE WYKONAĆ BADANIE

Na program kolonoskopii można zapisać się osobiście w Przychodni MegaMed ul. Czapliniecka 93/95, Bełchatów lub telefonicznie tel. 44 635 29 01 lub 44 635 29 02

 

Szczegółowe INFORMACJE można uzyskać RÓWNIEŻ u INDYWIDUALNEGO DORADCA PACJENTA tel. 44 635 29 98  lub  695 35 17 51  sprzedaz@megamed.pl

 

HARMONOGRAM UDZIELANIA WSPARCIA w latach 2017-2018

 

 

Działania informacyjno - promocyjne prowadzone przez Indywidualnego Doradcę Pacjenta Porady lekarzy - kwalifikacja pacjentów do badania Badania kolonoskopowe

poniedziałek, środa, czwartek i piątek - 8.00 - 16.00

wtorek - 11.00 - 19.00

poniedziałek - piątek - 8.00 - 20.00

co drugi wtorek, środa - 9.00-16.00/12.00-20.00

co druga sobota - 9.00 - 16.00

 

WAŻNE UWAGI:

 1. Każdy pacjent w dniu badania musi okazać się dokumentem tożsamości.
 2. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą, z uwagi na KONIECZNOŚĆ wypełniania dokumentów.
 3. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania kolonoskopii  jest trudny do przewidzenia.
 4. Leki służące do oczyszczenia jelit przed zabiegiem należy zakupić indywidualnie i do ich zakupu wymagana jest recepta. Zalecanym preparatem jest CitraFlett, osoby chcące skorzystać z tego preparatu proszone są o kontakt z Recepcją MegaMed w Bełchatowie pod nr telefonu 44 6352901 lub 44 635 29 02.
 5. Po wykonaniu znieczulenia obowiązuje 12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu.
 6. Istnieje możliwość refundacji kosztów dojazdu komunikacją publiczną w kwocie do 20 zł., za okazaniem biletu – Wniosek do Pobrania w zakładce Dokumenty Obowiązkowe. Refundacja jest zwracana na konto bankowe wskazane przez Pacjenta. We wniosku o refundację należy podać nr konta bankowego.
 7. Wypełnione Ankiety można wcześniej dostarczyć do Przychodni MegaMed przy ul. Czaplinieckiej 93/95. Można to zrobić osobiście lub drogą pocztową listem poleconym.


 

<< powrót do wszystkich aktualności

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Agencja reklamowa DHR Kontakt